Özgeçmiş

Özgeçmiş

Adana Barosu Başkan Adayı, avukat Oya Tekin kimdir?

1966 yılında Tarsus’ta doğdum. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başladım ve 1989 yılında mezun oldum. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, Adana Barosu’nda staja başladım. 1991 yılında ise serbest avukatlık yapmaya başladım.

Staj döneminden itibaren çeşitli STK’larda çalışmalarım da oldu. Adana’da Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği’nin ilk üyelerinden biriyim. Adana’da çevre ile ilgili ilk davaların açılmasında önemli görevler üstlendim. Sonrasında ise Adana Barosu’nda Çevre Komisyonu’nun kurulmasında görev aldım.

1994 yılında Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansa başladım, ancak yüksek lisans eğitimimi iş yoğunluğum nedeniyle yarım bırakmak zorunda kaldım.

Çalışma hayatım boyunca mesleğin kurumsallaştırılması gerektiğine inandım. Bu yönde çalışmalar yaptım. Hem kendi büromda hem de Baro bünyesinde bu konuda girişimlerde bulundum. Adana Barosu Mesleki Sorunlar Komisyonu’nda yer aldım.

2010 yılından bu yana da Adana Barosu Staj Komisyonu’nda görev yapıyorum. Son iki dönemdir Adana Barosu Staj Komisyonu’nun başkanlığını sürdürüyorum.
Savunma mesleğinin saygınlığını korumak ve bu anlamda donanımlı avukatları mesleğimize kazandırmak amacı  ile meslek ilke ve kurallarına bağlı, hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına saygılı avukatların yetiştirilmesi staj eğitimlerindeki temel ilkelerimiz arasında.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyesiyim.

Avukat Celal Tekin ile evliyim, üç çocuğum var.

Av.Oya Tekin’i sosyal medyada da takip edin.

Ben, avukat Oya Tekin.

Meslekte geçirdiğim 25 yıl boyunca üyesi olmaktan gurur duyduğum Adana Barosu’nun, mevcut gücüne güç katmak ve bu yolda elimden gelen gayreti göstermek için baro başkanlığına adayım.